Yazılarım

Geçenlerde (Yine) – Y E N İ –

Geçenlerde (Yine)

 

Hiçbir konuda dayatma olamaz, olmamalı. Demokratik koşullarla alınan karar ve kurallar elbetteki özgürlüklerin kısıtlanması manasına gelmez, uyma mecburiyeti vardır aksi takdirde yaptırımlar devreye girer. Kişiler din, siyasi görüş, hayat tarz ve felsefesi ile bunlara benzer her konuda şahsına münhasır düşünce, inanç, eğilim ve tercihlerinde serbesttir. Dileyen düşüncelerini sözlü veya yazılı olarak ifade etmekde serbesttir. Bu serbestîler elbette ve doğal olarak  mantık kuralları içerisinde suç teşkil etmeyecek  ölçülerde sürdürülebilir. Zira adalet mekanizması ve hukuk dahilinde özgürlüklerin de, uyulması gereken zorunlulukların da tanımlamaları yapılmıştır. Şu halde demek oluyor ki toplum düzen ve işleyişini bozmadığı yani özetle suç işlemediği sürece  kimse düşünce ve inançlarından dolayı dışlanamaz, yadırganamaz, suçlanamaz, düşmanlaştırılamaz, sevmezsiniz, katılmazsınız ayrı konu. Buna saygı duymaktan başka şansınız yok. He mızıkçı mahalle çocukları gibi ‘ne saygısı ben, biz ne dersek o’, diyenler olursa eyvah, eyvah buna da bir cevaba gerek yok zaten.

İnsanın etkili, yetkin, bildiği bir işi olabilir, saygı duyarız, anlatırsa bizde istersek dinler öğrenir müteşekkir kalırız. İnançları, başka ilgi duyduğu alanlar olabilir aynı şekilde anlatmak isterse ilgi duyanlar olursa ne güzel karşılıklı istişare, paylaşım. Şimdi o kadar güzel olanaklar var ki herkes dilediği konuda kafa yorup kendi başına bir çok bilgi edinebilir, her konunun o kadar çok uzmanları var ki –şarlatanlar hariç– onlara danışıp öğrenebilir,  iyice ilerleyebilir. Yani araştırmak, çalışmak, kendisini geliştirmek isteyene her yol açık. Bunların hepsi olabilir fakat olamayacak olan şu ki artık bu devirde hurafe, körükörüne inanmak diye bir şey olamaz, baskı ve dayatma olamaz. Hakkaten olamaz, olmamalı. Çalışıp çabalamalı, başkasının ağzıyla değil kendi emeği, bilgi ve yorumuyla konuşmalı insan. Çalışıp üretmeli, en ciddi ilaç da iksir de bu, bunu iyice anlamalıyız artık. Kendimiz için, ailemiz, vatanımız, geleceğimiz için yani her açıdan en hayırlısı herkes bir şey üretmeli, bir şey üretmeyi mutlaka öğrenmeli diyorum,  bilgi olur, fikir olur, bir ürün veya hizmet olur. Bana göre sihirli kelime de, parola da ‘üretmek’.

 

Üretmek deyince de kadın gelir mesela aklıma çoğu zaman. Meşakkat gelir, sabır gelir, yoktan var etmek, varolanı artırmak gelir. Bir kadın ince ve nezihtir. Hangi ortama girse nezaketi, huzuru getirir beraberinde. Düşündüğü kayda değerdir dinlenir. Dili tatlı, eli bereketlidir, hem yedirir afiyetle hem giydirir hak ettinse gık bile edemezsin.  Akıllıdır zira çabuk anlar, hisseder, öfkeyi dindirir, kavgayı bitirir istesin yeter ki. Merttir kadınlar sonra adildir, düzeltir. Geçenlerde güzel bir ilçemizde -hepsi birbirinden güzel ilçeleri memleketimin, laf olsun diye değil cidden çok seviyorum- eşimle soluklanmak istedik baktık bir bahçeli kahvehane, hep erkek tabi şamata gırgır, küfür kıyamet almış başını gidiyor. Bir kadının oturması oradaki iskemleye olamayacak bir şey ki herhalde büyük bir şaşkınlıkla baktılar önce. İki çay söyledik usulca, yan gözle baktım, bizi göstermeler, birbirlerini susturmalar, sessiz olmalar, hizaya girmeler. İşte bir kadın anında üretivermişti; bir nezaket, bir sükunet ve bir seviye kalite yani. Hakkatende çıt çıkmıyordu az sonra, sakince ve sessizce –olabildiğince- konuşuyorlardı aralarında, hemencecik alışıp, dönüverdiler dünyalarına. Orada aklımdan geçiverdi kadınlar çekinmemeli girivermeli erkek milletinin aralarına, kimsenin bir zarar falan vereceği yok, hakkaten yok hatta feraset olarak faydalanacağı, akıllanacağı var rahat olun arkadaşlar bu devirde artık kadınmış erkekmiş yok insanız hepimiz sadece insan. Tabi şimdi duyar gibi olmaktayım güzellik güzellik diyorsun iyi güzel de herkes anlamıyor ki güzellikten hırt var zırt var. Eyvallah elbette var işte onları susturup yok edelim diyorum ben de. İçine kaçarak, korkup ürkerek yok olur mu bunlar?

Bekir Mutlu Gökcesu 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir