Hakkımda

Yeni Papirüs Varlık Ergen ile Bekir Mutlu Gökcesu Söyleşi

http://www.yenipapirus.com/kalanlar-bekir-mutlu-gokcesu.html

“Kar taneleri okşuyor tenini usulca gözlerimden gecenin 
Yüreğim hala bahara sevdalı, tutundum ışığına gözlerinin
Alışamadım sensiz kaderime, sıcaklığına karışmak istiyor
Nergis kokunda savrulmak delice ruhum, ellerim, bedenim”

 

            Kalanlar‘la tanıştırmak istiyorum sizleri. Bekir Mutlu GÖKCESU’nun Kitap Saati Yayınlarından çıkan şiir kitabı Mayıs ayından beri raflarda.

V: Merhabalar. “Neden Kalanlar?” Sorusuyla başlayalım dilerseniz.

            Bekir Mutlu GÖKCESU: Merhabalar, neden Kalanlar? Çünkü hayatımızın herhangi bir noktasından durup baktığımızda elimizde, yanımızda, aklımızda kalanlardan ibaretiz. Ömrüm boyunca çabalamalarımdan biri de karalamalar, denemeler oldu ve bu sayede bir sürü hatıra biriktirmişim ki pek çoğu bugün beni hala mutlu eden, geçen zamana rağmen beni hala ifade edebilen. Bana kalanlar ve benden de kalanlar olabilecek mahiyette yani.

            V: Sizi tanımak isteriz, aşkla ve özlemle yazıyorsunuz şiirlerinizi; ne kadar zamandır bu yoldasınız?

            Bekir Mutlu GÖKCESU: Güzel görüşleriniz için çok teşekkür ederim. 1962 Ankara doğumluyum. Çocukluğumdan beri yazmaya meyilliyim. Şu halde elli yıldır yazmaya çabaladığımı söyleyebilirim fakat şöyle bir geriye döndüğümde özellikle 2000-2010 yılları arasında yani kırklı yaşlarımda epeyce denemem olduğunu görüyorum. Fakat bir sır gibi kendi kendime yazmışım, çoğu kimse bilmiyor kitap basılınca haberdar oldular, hatta annem bile oğlum ne zaman yazdın bunları dedi. Hayata duygu yoğun bir pencereden sevgi ve hoşgörüyle baktığımı sanıyorum. Bu ruh hali içerisinde yaşamla ve içerikleriyle o kadar çok etkileşim yaşanıyor ki kendiliğinden ve içtenlikle, kimi içimden bazen dışımdan sesli olarak sözcükleri, dizeleri tekrarlarken buluyorum kendimi ve içime sinerse koşarak unutmadan yazıyorum. Sonuçta bu beni mutlu ediyor.   

“şimdi ben
koşup tutunsam kanadından
şu uçup giden zamanın
neresine düşerim?
bu koskoca yalanın
neresine anın?”

 

V: Her şiirin bir öyküsü vardır, uzun uzun anlatılmak istenen bir hikâyenin yansımasıdır okunan bir şiir. Kitabınızda birbirinden güzel şiirler var, en sevdiğim ise “Sardunya” isimli şiiriniz. Sardunya nasıl yaratıldı, hikâyesini anlatır mısınız?

            Bekir Mutlu GÖKCESU: Çok teşekkürler, gerçekten de pek çoğunun bir hikâyesi var, dizeleri tekrar okuduğunuzda hatırlanması çok güç detaylar bile bir fotoğraf karesi gibi gözlerinizin önüne geliveriyor. ‘Sardunya’, onca yaşanmışlıklar üzerine can çekişen hatta tükenmiş bir aşkın, birlikteliğin derin depresyonu içerisinde olan ve hala çok seven bir insanın ne yapacağını bilemez bir haldeyken bir gece fark ediverdiği bir umut ve yaşama sevinci. Sardunya, o an için çaresiz, yapayalnız hisseden birine bak ben buradayım, seni çok iyi anlıyorum, tekrar birleşmeniz için çabalıyorum diyen vefalı bir dost.

  

V: Temmuz ayından beri konuk yazarımız olarak Yeni Papirüslülerle de paylaşıyorsunuz eserlerinizi. Papirüs ailesine ve okurlarına neler söyleyebilirsiniz?

Bekir Mutlu GÖKCESU: Sayfanızı, çalışmalarınızı mümkün mertebe takip ediyor ve başarılı buluyorum. Kültür hayatına bu bağlamda edebiyat ve sanata, gündeme yönelik sürekli yayıncılık ciddi bir takip, emek isteyen bir süreç olsa gerek. Çok önemli bir hizmet olduğunu düşünüyor emeği geçen herkese takdirlerimi ve teşekkürlerimi iletiyorum. Sizlerin de gayet iyi bildiği gibi kalıcı bir başarı için objektif bir bakış açısının esas olduğunu düşünüyor, tutarlılık ve devamlılığın sürdürülmesinin önemini vurgulamak istiyorum. Bunların ise sevgi ve çalışmakla mümkün olacağına inanıyorum. Ben güzel işler yapmak için yola çıkana, emek verene saygı duyuyorum öncelikle, yorum, beğeni daha sonraki bir aşama.

V: Yayınevleri konusuna değinmek istiyorum, çoğunlukla sancılı bir süreçtir bir kitabı kabul ettirmek ve yayınlatmak. Sizde nasıl gelişti bu süreç? Yazar adaylarına neler önerirsiniz?

Bekir Mutlu GÖKCESU: Evet bir kitap hazırlamak çok güzel fakat onun tanıtımı ve dağıtımı zorlu bir süreç. Yaşadığımdan yola çıkarak söylüyorum, bir kitap bastınız on line satışı hızla gelişebiliyor fakat onu kısa bir sürede kitapçılarda bulacağınızı sanmayın, bu çoğu zaman pek mümkün değil. Sektörün de bu konuda zamanla vakıf olacağınız maliyetler yönünde haklı açıklamaları var. Ben ciddi bir yayınevi kanalı ile kitabımı bastım, yazdıklarım öncelikle kabul gördükten sonra titizlikle kısa sürede basımı tamamlandı, bir aksaklık yaşamadım. Önerilerim konuyu iyice araştırıp farklı yayınevleri ile görüşüp fazlasıyla bilgi sahibi olmaları. Metinlerini birebir kitap formatında olacak şekilde hatasız yazmaları. Elbette sözleşme yapıp özellikle telif vb. konuları maddeleştirmeleri. Ve sabır. Yazdıklarınız sizi mutlu ettiyse bir zaman gelir başkalarını da mutlu etmeye başlar, raflarda da, gönüllerde de yerini alır diye düşünüyorum. İlk etapta maddi bir beklentiye girmek bence hayal kırıklığı olur. 

V: Geçmişte birçok edebiyat çevresiyle eser paylaşımlarınızın olduğunu biliyoruz,  şu anda düzenli aralıklarla şiirlerinizi yayınlattığınız bir dergi var mı?

            Bekir Mutlu GÖKCESU: Elektronik ortamda edebiyat alanında bence önemli hizmetleri bulunan sayıca önemli bir kitleye hitap eden bir siteye yıllar önce aktif katılımım oldu halen de üyeliğim devam etmekte. Çok sayıda başka ortamlarda da bağlantım olsun olmasın denemelerime yer veriliyor rastlıyorum. Düzenli olarak şiirlerimin yayınlandığı bir dergi yok. Kendime ait bloğumda paylaşımlarım sürekli oluyor.

V: Yeniden bir hazırlık sürecindesiniz sanırım. İkinci kitabınız için bir tarih verme şansınız var mı?

Bekir Mutlu GÖKCESU: İki şiir kitabım hazırdı ancak aldığım bir kararla ikisini bir kitapta topladım. Bir de anı-deneme-hikâye tarzı bir kitap hazırladım. Bunlar baskıya hazır vaziyette görüşmelerim oluyor. Umuyorum ki en kısa sürede, bu yıl içinde diyelim, yayınlatmam mümkün olacak.

            V: Son soru: Bir insan ne zaman kendisinden Şair diye bahseder/bahsetmeli?

            Bekir Mutlu GÖKCESU: Güzel soru. Başkalarını bilemem ama ben bugüne kadar kendime hiçbir zaman şair diyemedim. Ben daha çok kendimi bir denemeci yazdıklarımı da deneme olarak gördüm. Ve hep şöyle derdim, ‘gerçek bir şiire yaklaşma adına bir sürü denemelerim olmakta’. Fakat şu da bir gerçek ki, yıllar önce yazdıklarımı ve düşüncelerimi bugün hala seviyorsam ve onaylıyorsam yani hala aynı kanıdaysam bu tutarlılığım ve kendimi kabulümdür. Artı eşim, dostum, hiç tanımadığım kişilerden çok sayıda müspet tepkiler almam da önemli bir göstergedir. Ama yine de düşüncem şu ki, bir insanın kendi kendine şair demesi bana çok uygun gelmiyor. Bu mühendislik, doktorluk veya manavlık vs. gibi ilgili bir yerlerden tescillenmiş bir unvan değil ki.  Onu okur söylerse anlamlı olur.

V: Yeni Papirüs ailesi ve okurları adına teşekkürlerimi sunuyor, kolaylıklar diliyorum:)

Bekir Mutlu GÖKCESU: Ben de değerli Yeni Papirüs Ailesine ve kıymetli okurlarına teşekkürlerimle sevgilerimi ve saygılarımı iletiyor sağlıklı, mutlu, umutlu günler diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir